2019-20

List of games attended in 2019-20

  1. 20/06/2019 – Duns 1-4 Tweedmouth Rangers – Pre-Season Friendly
  2. 22/06/2019 – Dunipace 0-1 Edinburgh United – Pre-Season Friendly
  3. 25/06/2019 – East Fife 1-0 Albion Rovers – Pre-Season Friendly
  4. 27/06/2019 – Gala Fairydean Rovers 0-3 Edinburgh City – Pre-Season Friendly
  5. 29/06/2019 – Strathspey Thistle 3-6 Inverness Caley Thistle XI – Pre-Season Friendly
  6. 02/07/2019 – Stranraer 2-2 BSC Glasgow – Pre-Season Friendly (@ KGV, Renfrew)
  7. 03/07/2019 – Forth Wanderers 4-0 West Calder United – Pre-Season Friendly
  8. 06/07/2019 – Wigtown & Bladnoch 1-3 Moneyslane (NI) – Pre-Season Friendly
  9. 06/07/2019 – Newton Stewart 1-3 Muirkirk Juniors – Pre-Season Friendly
  10. 07/07/2019 – Forth & Endrick FA 5-5 Greenock & District FA – Rolls Royce Cup (@ Balfron)
  11. 09/07/2019 – Carluke Rovers 1-1(5-3p) Lesmahagow Juniors – Clydesdale Cup Semi
  12. 10/07/2019 – Darvel 2-1 Kilwinning Rangers – Pre-Season Friendly
  13. 13/07/2019 – Partick Thistle 1-0 Airdrieonians – Betfred Cup Group Stage
  14. 16/07/2019 – Queen’s Park 1-2 Partick Thistle – Betfred Cup Group Stage (@ Airdrie)
  15. 17/07/2019 – Dunfermline Athletic 6-0 Albion Rovers – Betfred Cup Group Stage
  16. 20/07/2019 – * Girvan 0-1(2-1 FT) Islandmagee (NI) – Pre-Season Friendly
  17. 20/07/2019 – Stranraer 6-0 Berwick Rangers – Betfred Cup Group Stage
  18. 21/07/2019 – Jeanfield Swifts 2-4 St Johnstone XI – Mark Mitchell Testimonial
  19. 21/07/2019 – St Johnstone 1-2 Ross County – Betfred Cup Group Stage
  20. 23/07/2019 – Albion Rovers 0-0(3-4p) St Mirren – Betfred Cup Group Stage
  21. 24/07/2019 – Linlithgow Rose 2-1 Hibernian XI – Pre-Season Friendly
  22. 26/07/2019 – Dalry Thistle 1-3 Kilbirnie Ladeside – SJFA West Sectional League Cup
  23. 27/07/2019 – Motherwell 4-0 Annan Athletic – Betfred Cup Group Stage
  24. 28/07/2019 – Glasgow City (W) 0-4 Hamilton Accies Youth XI – Pre-Season Friendly
  25. 29/07/2019 – Vale of Clyde 9-1 Vale of Leven – SJFA West Sectional League Cup
  26. 31/07/2019 – Lanark United 3-0 Lesmahagow Juniors – SJFA West Sectional League Cup
  27. 03/08/2019 – * Spittal Rovers 0-0(3-1 FT) Hebburn Town U23 – Pre-Season Friendly
  28. 03/08/2019 – Berwick Rangers 1-2 Stirling University – Lowland League
  29. 03/08/2019 – The Ammies 3-4 Free Trade Ultras – Berwick Charities Cup Final
  30. 06/08/2019 – Kelty Hearts 4-0 Kilmarnock U21 – Tunnocks Caramel Wafer Cup Round 1
  31. 07/08/2019 – West Calder United 1-4 Linlithgow Rose Community – SJFA East Premier South
  32. 10/08/2019 – Dundonald Bluebell 2-2 Auchinleck Talbot – Scottish Cup Prelim Round 1
  33. 13/08/2019 – Stenhousemuir 2-1 Edinburgh City – Tunnocks Caramel Wafer Cup Round 2
  34. 14/08/2019 – Stoneyburn Juniors 8-0 Syngenta – SJFA East Premier League South
  35. 17/08/2019 – Sporting Fauldhouse 1-2 Balerno Athletic LEAFA Edinburgh West Division (@ Longridge)
  36. 17/08/2019 – Lothian Thistle HV 5-0 Wigtown & Bladnoch – Scottish Cup Prelim Round 1
  37. 18/08/2019 – Colville Park 0-4 Whitehill Welfare – Scottish Cup Prelim Round 1 (@ New Tinto Park)
  38. 20/08/2019 – Burntisland Shipyard 0-4 Raith Rovers – Fife Cup Round 1
  39. 21/08/2019 – Pollok 5-1 Kirkintilloch Rob Roy – SJFA West Premiership
  40. 24/08/2019 – Ross County 1-4 Livingston – Scottish Premiership
  41. 26/08/2019 – Northallerton Town 0-3 Guisborough Town – Northern League Division 1
  42. 26/08/2019 – Farsley Celtic 1-2 Kings Lynn Town – National League North
  43. 27/08/2019 – Edinburgh University 0-1 Berwick Rangers – Lowland League
  44. 31/08/2019 – Whitehill Welfare 0-1 Penicuik Athletic – Scottish Cup Prelim Round 2
  45. 01/09/2019 – Whickham 1-2 Squires Gate – FA Vase First Qualifying Round
  46. 05/09/2019 – Scotland 2-0 San Marino – UEFA Under 21 Championship (@ St Mirren Park)
  47. 07/09/2019 – Airdrieonians 3-2 Bohemians (RoI) – Tunnock’s Caramel Wafer Cup Round 2
  48. 09/09/2019 – Scotland 0-4 Belgium – Euro 2020 Qualifying (@ Hampden Park)
  49. 11/09/2019 – Rangers 2-2 Hibernian – Under 20 Friendly (@ Murray Park)
  50. 17/09/2019 – Carlisle United 0-0 Forest Green Rovers – EFL League Two
  51. 20/09/2019 – Kelty Hearts 0-3 Auchinleck Talbot – Scottish Cup Round 1
  52. 21/09/2019 – Caledonian Braves 3-4 Rothes – Scottish Cup Round 1
  53. 25/09/2019 – Heart of Midlothian 2-2(3-0p) Aberdeen – Betfred Cup Quarter Final
  54. 27/09/2019 – Queen of the South 1-1 Dundee – Scottish Championship
  55. 28/09/2019 – Sauchie Juniors CFC 1-2 Hermes – Scottish Junior Cup Round 2 (@ Grangemouth)
  56. 30/09/2019 – Brighouse Town 0-1 Marine – Northern Premier League – First Div North West
  57. 02/10/2019 – BSC Glasgow 1-1 East Kilbride – Lowland League
  58. 05/10/2019 – Penrith 2-1 Whickham – Northern League Division 1
  59. 08/10/2019 – Cowdenbeath 4-0 Kelty Hearts – Fife Cup Round 1
  60. 09/10/2019 – Germany 3-0 Andorra – UEFA Under 19 Championship (@ Firhill Stadium)
  61. 12/10/2019 – Neilston Juniors 2-1 Craigmark Burntonians – SJFA West Championship
  62. 12/10/2019 – Partick Thistle 2-0 Connah’s Quay Nomads – Tunnocks Caramel Wafer Cup Round 3
  63. 13/10/2019 – Scotland 6-0 San Marino – Euro 2020 Qualifying (@ Hampden Park)
  64. 14/10/2019 – Newcastle University 3-4 North Shields – Northern League Cup Group Stage
  65. 19/10/2019 – Spartans 0-2 Queen’s Park – Scottish Cup Round 2
  66. 20/10/2019 – Stirling University 0-1 Linlithgow Rose – Scottish Cup Round 2
  67. 21/10/2019 – Blackburn United 6-0 Pumpherston Juniors – Friendly
  68. 25/10/2019 – Ayr United 1-2 Dundee – Scottish Championship
  69. 26/10/2019 – Broxburn Athletic 3-0 Cowdenbeath – Scottish Cup Round 2 Replay
  70. 27/10/2019 – BSC Glasgow 2-1 Lochee United – Scottish Cup Round 2 Replay
  71. 29/10/2019 – Dunfermline Athletic 2-0 Arbroath – Scottish Championship
  72. 30/10/2019 – Hamilton Accies 0-1 Aberdeen – Scottish Premiership
  73. 02/11/2019 – Glenafton Athletic 2-1 Banks o’ Dee – Scottish Junior Cup Round 3
  74. 05/11/2019 – Livingston 3-1 Alloa Athletic – SPFL Reserve League 2
  75. 08/11/2019 – Dundee 0-2 Dundee United – Scottish Championship
  76. 09/11/2019 – St Mirren 1-5 Hibernian – SFA Youth Cup Round 3 (@ Ralston Training Complex)
  77. 09/11/2019 – East Kilbride 1-0 East Stirlingshire – South Region Challenge Cup Round 4
  78. 13/11/2019 – Civil Service Strollers 1-2 Hill of Beath Hawthorn – EoS Qualifying Cup Round 2
  79. 15/11/2019 – Bo’ness United Juniors 2-3 Linlithgow Rose Community – SJFA East Premier South
  80. 16/11/2019 – Rangers U21 2-0 Wrexham – Tunnock’s Caramel Wafer Cup Quarter Final
  81. 19/11/2019 – Scotland 3-1 Kazakhstan – Euro 2020 Qualifying (@ Hampden Park)
  82. 22/11/2019 – Linlithgow Rose 1-4 Falkirk – Scottish Cup Round 3
  83. 23/11/2019 – Partick Thistle 1-0 Penicuik Athletic – Scottish Cup Round 3
  84. 26/11/2019 – St Mirren 1-2 Hibernian – Scottish Premiership
  85. 30/11/2019 – Linlithgow Rose Community 1-4 Syngenta – SJFA East Premier South
  86. 03/12/2019 – Stenhousemuir 2-2 Elgin City – Scottish League Two
  87. 07/12/2019 – Rutherglen Glencairn 0-4 Petershill – Scottish Junior Cup Round 4 Replay
  88. 07/12/2019 – *Caledonian Braves 2-1(0-1) Edinburgh University – Lowland League
  89. 10/12/2019 – Kelty Hearts 6-2 Glenrothes – Friendly
  90. 14/12/2019 – Lochmaben 2-2 Wigtown & Bladnoch – South of Scotland League
  91. 14/12/2019 – *Mid Annandale 6-1(2-1) Heston Rovers – South of Scotland League
  92. 17/12/2019 – Celtic U21 1-1 Partick Thistle – Glasgow Cup Group Stage (@ Dumbarton)
  93. 20/12/2019 – Port Glasgow Juniors 2-1 East Kilbride Thistle – SJFA West League One
  94. 21/12/2019 – St Johnstone 0-0 St Mirren – Scottish Premiership
  95. 27/12/2019 – Dundee United 1-1 Dundee – Scottish Championship
  96. 28/12/2019 – Haddington Athletic 5-0 Preston Athletic – East of Scotland League First Division
  97. 28/12/2019 – *Easthouses Lily MW 3-4(2-0) Edinburgh United – East of Scotland League First Division
  98. 11/01/2020 – East Stirlingshire 1-2 Stirling University – Lowland League
  99. 18/01/2020 – Arbroath 0-0 Falkirk – Scottish Cup Round 4
  100. 18/01/2020 – Dundee 0-3 Motherwell – Scottish Cup Round 4
  101. 21/01/2020 – Alloa Athletic 2-0 Arbroath – Scottish Championship
  102. 25/01/2020 – Rangers 2-1 Huddersfield Town – Development Friendly (@ Murray Park)
  103. 25/01/2020 – Pollok 4-0 Fauldhouse United – Scottish Junior Cup Round 5
  104. 25/01/2020 – *Caledonian Braves 1-4(0-2) BSC Glasgow – Lowland League
  105. 26/01/2020 – Mid Annandale 0-7 Musselburgh Athletic – South & East Winners Shield (@ Blackburn)
  106. 28/01/2020 – Bonnyrigg Rose 3-0 Bo’ness United – East of Scotland Qualifying Cup Round 3
  107. 31/01/2020 – Partick Thistle 1-1 Ayr United – Scottish Championship
  108. 01/02/2020 – Kilwinning Rangers 3-0 Irvine Meadow XI – SJFA West Premiership
  109. 03/02/2020 – Cumbernauld Colts 1-2 Scottish Amateur Select – Friendly
  110. 08/02/2020 – Albion Rovers 4-1 Brechin City – Scottish League Two
  111. 08/02/2020 – Falkirk 0-1 Heart of Midlothian – Scottish Cup Round 5
  112. 09/02/2020 – BSC Glasgow 1-4 Hibernian – Scottish Cup Round 5
  113. 11/02/2020 – Hamilton Accies 1-3 Aberdeen – Scottish Premiership
  114. 14/02/2020 – Partick Thistle 1-2 Raith Rovers – Tunnock’s Caramel Wafer Cup Semi Final
  115. 15/02/2020 – Broxburn Athletic 4-3 Dunbar United – East of Scotland League Premier (@ Livingston)
  • Goal Count: 403
  • Game Count: 115
  • Average Goals/Game: 3.50
  • 0-0s: 5